Super Micro Supermicro SC213A-R900UB Chassis - Rack-mountable - Black - 2U - 17 x Bay - 3 x Fan(s) Installed - 2 x 900 W - EATX Motherboard Supported - 1 x External 5.25" Bay - 16 x External 2.5" Bay - 7x Slot(s) - 2 x USB(s)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
13
quantity
Product details
Category
Supermicro SC213A-R900UB Chassis - Rack-mountable - Black - 2U - 17 x Bay - 3 x Fan(s) Installed - 2 x 900 W - EATX Motherboard Supported - 1 x External 5.25" Bay - 16 x External 2.5" Bay - 7x Slot(s) - 2 x USB(s)
Number of Total Expansion Slots 7
Total Number of USB Ports 2
Additional Information
Note: SES2 Support is only available on SAS motherboards
Package Contents
  • SuperChassis SC213A-R900UB Rackmount Enclosure
  • 1 x Air Shroud for SC216LP, DP motherboard
  • 1 x 2U SAS / SATA Backplane
  • 1 x 20", 16-to-16 Pin Round Ribbon Cable
  • 3 x 2U, 8cm 6300 RPM Fan
  • 16 x Black 2.5" SATA Hot-swap Hard Drive Carriers
  • 1 x 2U Slide Rails
  • 1 x Slim Black 8x DVD, 24x CD, DVD-ROM Drive
  • 2 x 900W 2U power supply
  • 1 x Power Distributor
  • 1 x 2U UIO Rear Window
Motherboard Supported EATX
Number of Fans Installed 3
Number of External 2.5" Bays 16
Number of External 5.25" Bays 1
Number of Total Expansion Bays 17
Input Voltage 110 V AC
220 V AC
Number of Power Supplies Supported 2
Number of Power Supplies Installed 2
Redundant Power Supply Yes
Power Supply Wattage 900 W
Weight (Approximate) 24.04 kg
Color Black
Form Factor Rack-mountable
Height 3.50" (88.90 mm)
Width 17.20" (436.88 mm)
Depth 24.80" (629.92 mm)